Jak poprawnie zamontować kominek?
Osoby budujące lub modernizujące dom jednorodzinny często zastanawiają się nad tym, jakie źródło ciepła wybrać. Większość z nich poza założeniem kotła gazowego czy spalającego paliwa stałe lub nowoczesnej pompy ciepła decyduje się również na montaż kominka. W Białymstoku firmą, która specjalizuje się w tym obszarze jest Sylox, oferująca także sprzedaż wkładów i wykonywanie zabudów. Popularność tego rozwiązania wynika nie tylko z chęci uzupełnienia systemu grzewczego o niezależne urządzenie, ale też z dążenia do stworzenia przytulnej atmosfery w pokoju dziennym oraz uzyskania możliwości relaksu przy obserwacji płonących szczap. Nie można jednak zapominać, że konieczne okaże się właściwe podłączenie kominka. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
O czym trzeba pamiętać, podłączając kominek?
Kominek działa tak, jak inne urządzenia grzewcze przystosowane do spalania drewna, wymaga więc podłączenia do instalacji kominowej. Ważna będzie tu odpowiednia średnica używanego przewodu – zwykle jest to stalowy lub ceramiczny wkład kominowy – a także jego długość, od której zależy możliwość uzyskania właściwego ciągu kominowego. W przypadku kominka z płaszczem wodnym niezbędne będzie zastosowanie rozwiązania pozwalającego na sprawne ogrzewanie wody, może to być np. instalacja z dodatkowym wymiennikiem pośredniczącym w transmisji energii między obiegiem c.o. i obiegiem kominka. Jeżeli montowany wkład ma być podłączony do systemu dystrybucji gorącego powietrza, nie obejdzie się bez kanałów rozprowadzających oraz wentylatorów wymuszających obieg przy bardziej rozległych budynkach.
Dlaczego zabudowa kominka jest tak ważna?
Istotną częścią podłączania wkładu kominkowego jest wykonanie odpowiedniej zabudowy. Będzie ona nie tylko izolowała go od otoczenia, zapewniając potrzebne bezpieczeństwo, ale także zagwarantuje oczekiwany poziom estetyki, a nierzadko również ułatwi obsługę urządzenia, np. dzięki możliwości wygodnego przechowywania części drewna.